Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Пропонуємо до уваги тематичну лекцію "Верховний Суд та єдність судової практики: досягнення та перспективи".
Участь у заході взяли судді Конституційного Суду України Віктор Городовенко та Галина Юровська, судді, представники Національної школи суддів України, адвокати, викладачі, студенти, аспіранти закладів вищої освіти, вихованці Малої академії наук.
Перший заступник керівника Апарату Верховного Суду (ВС) – керівник Департаменту аналітичної та правової роботи, доктор юридичних наук Расім Бабанли виступив основним доповідачем. Він ознайомив слухачів із повноваженнями Верховного Суду, вимогами до судді, кількісним складом, статусом і структурою ВС, особливостями його роботи.
Як зазначалося, Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України. ВС забезпечує сталість та єдність практики національних судів; здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, – як суд першої або апеляційної інстанції; забезпечує однакове застосування норм права судами різних спеціалізацій; виконує інші повноваження визначені законом.
Слухачі ознайомилися із структурою Верховного Суду, в якому діють Велика палата ВС, касаційні суди – адміністративний, господарський, кримінальний, цивільний. До складу кожного касаційного суду входять судді відповідної спеціалізації. У кожному касаційному суді утворюють судові палати з розгляду окремих категорій справ з урахуванням спеціалізації суддів.
Доповідач звернув увагу на показники діяльності ВС у 2024 році, зазначивши, що 87 тис. справ були розглянуті судами, і наголосив на значній навантаженості на кожного суддю, яка в середньому становить 605 справ на рік.
Особливу увагу було приділено питанню про існуючі механізми забезпечення єдності судової практики, із-поміж них оприлюднення оглядів і дайджестів актуальної судової практики ВС, ЄСПЛ, Суду Справедливості ЄС (періодичні, тематичні, між’юрисдикційні). Серед існуючих механізмів також є такі інноваційні ІТ-продукти:
✅ База правових позицій ВС – допомагає суддям забезпечувати єдність судової практики, полегшує правникам пошук судової практики ВС та ЄСПЛ; містить аналіз вхідних судових рішень і встановлює зв’язок із наявними правовими позиціями в системі - https://lpd.court.gov.ua/).
✅ Supreme LAB – пошуковий ресурс, створений аналітиками та ІТ-фахівцями Верховного Суду, який дає змогу знайомитися зі справами, що перебувають на розгляді судових і об’єднаних палат, Великої палати ВС або вже ними розглянуті (https://sl.court.gov.ua/).
✅ Supreme Observer – портал сучасного права, на якому розміщено актуальні новини із правничої тематики, наукові публікації, аналітичні статті. Цей функціонал допомагає покращити процес комунікації ВС з юридичною спільнотою та громадськістю.
Доповідач також акцентував на функціоналі – Платформа обміну знаннями ЄСПЛ "Knowledge Sharing Platform" (ECHR-KS) - https://ks.echr.coe.int/uk/web/echr-ks. Презентація україномовної версії цього інформаційного ресурсу відбулася на початку квітня ц.р. Цей ресурс забезпечує доступ до аналітичних матеріалів про прецедентну практику ЄСПЛ, сприяє кращому розумінню підходів ЄСПЛ до тлумачення положень Європейської конвенції з прав людини. Він є корисним для правників, суддів, і тих, хто прагне розширити знання про практику ЄСПЛ.
Відео лекції розміщено на YouTube-каналі Конституційного Суду України за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=gcl_j9X110M