Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вища рада правосуддя долучилася до відзначення першої річниці «Дня Суду» в Молдові

21 липня 2025, 13:32

17–18 липня 2025 року делегація Вищої ради правосуддя на чолі з Головою ВРП Григорієм Усиком перебувала з офіційним візитом у Кишиневі, де взяла участь у низці заходів, а саме — у тристоронній зустрічі з представниками Вищої ради магістратури Республіки Молдова та Вищої ради магістратури Румунії, а також у Регіональній конференції «Посилення незалежності та підзвітності судової влади: регіональні перспективи та виклики».

Візит української делегації відбувся на запрошення Офісу Ради Європи в Кишиневі та Вищої ради магістратури Республіки Молдова з нагоди святкування першої річниці «Дня Суду».

У перший день візиту, під час тристоронньої зустрічі, учасники обговорили спільні виклики та потреби в діяльності судових рад, визначили ключові пріоритети співпраці, а також обмінялися кращими практиками. Сторони домовилися поглиблювати професійний обмін між представниками судової влади та судових рад Молдови, Румунії й України, сприяти розвитку регіонального співробітництва та обміну знаннями у сферах спільного інтересу.

У другий день візиту українська делегація взяла участь у Регіональній конференції. Під час виступу Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик висловив подяку за запрошення. У своєму зверненні він наголосив:

 «Судові ради Республік Молдова, Румунія та України стикаються з низкою спільних викликів. Ми маємо спільне бачення й спільне прагнення бути частиною європейської демократичної спільноти, бути прийнятими до європейської родини».

Григорій Усик розповів про історію становлення Вищої ради правосуддя як ключового конституційного органу судової влади України та окреслив сучасні виклики. Зокрема, він зазначив, що у 1998 році на виконання Конституції України було створено перший в історії орган суддівського врядування — Вища рада юстиції. У 2013 році Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Олександр Волков проти України» зафіксував відсутність реального поділу влади в Україні, політизованість Вищої ради юстиції, а також непрозорість процедур призначення, кар’єрне просування та звільнення суддів. Це рішення стало поштовхом до масштабної судової реформи, внаслідок якої були внесені зміни до Конституції України з метою посилення незалежності та підзвітності судової влади перед суспільством.

Було створено Вищу раду правосуддя, запроваджено принципово нові прозорі процедури добору суддів та обрання членів органів суддівського врядування — Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Їхні повноваження охоплюють формування доброчесного та професійного суддівського корпусу. Вбачається, що механізми формування та діяльності цих органів відповідають європейським стандартам і здатні гарантувати професійність, незалежність і неупередженість при виконанні поставлених перед ними завдань.

Членкиня Вищої ради правосуддя Олена Ковбій поінформувала учасників про інституціоналізацію механізмів перевірки доброчесності й люстрації в радах правосуддя. Вона підкреслила, що Україна досягла суттєвого прогресу в удосконаленні таких механізмів, зокрема завдяки діяльності Етичної ради та конкурсної комісії, що є допоміжним органом ВРП для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Участь міжнародних експертів у роботі цих органів забезпечує об'єктивність і неупередженість оцінювання. Попри складнощі, нова система підтвердила свою ефективність і здатність до самоочищення.

Членкиня Вищої ради правосуддя Тетяна Бондаренко представила український досвід у сфері реформування суддівської відповідальності. Вона акцентувала увагу на механізмах забезпечення підзвітності суддів та запобігання політично вмотивованим звільненням — на прикладі рішення ЄСПЛ у справі «Олександр Волков проти України».

Під час конференції учасники обговорили досягнення та виклики, пов’язані з реалізацією судових реформ у Молдові, Румунії та Україні. Особливу увагу було приділено ролі судових рад у зміцненні незалежності та підзвітності судової влади, а також здатності судових рад адаптуватися до сучасних викликів — зокрема в частині процедур перевірки доброчесності, дисциплінарних механізмів та судового нагляду. Було наголошено на важливості дотримання європейських стандартів, ефективності та стійкості відповідних реформ.

До складу української делегації увійшли Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик, члени ВРП Олена КовбійТетяна Бондаренко, керівник служби дисциплінарних інспекторів ВРП Тарас Кузик, начальник відділу міжнародного співробітництва та взаємодії з органами державної влади Секретаріату ВРП Владислав Гуртенко.

Візит делегації Вищої ради правосуддя до міста Кишинева організовано за сприяння проєктів Ради Європи у сфері реформування судової влади та органів правосуддя, що реалізуються в Україні та Республіці Молдова. 

Переглянути галерею

Вища рада правосуддя